Anwil Włocławek - Trefl Sopot 81:61. Pogrom w czwartej kwarcie

mip.
7 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Michał Kolenda był najjaśniejszym punktem Trefla Sopot w przegranym meczu z Anwilem Włocławek. Mimo urazu odniesionego w środę, w niedzielę zdobył on 16 puntków. Michał Kolenda był najjaśniejszym punktem Trefla Sopot w przegranym meczu z Anwilem Włocławek. Mimo urazu odniesionego w środę, w niedzielę zdobył on 16 puntków.

Trefl Sopot przegrał w Hali Mistrzów z Anwilem Włocławek 61:81 (21:18, 16:17, 18:18, 6:28). Podopieczni Marcina Stefańskiego przed czwartą kwartą prowadzili dwoma punktami, ale w ostatnich 10 minutach zdobyli zaledwie sześć "oczek" i doznali druzgocącej porażki.

Anwil: Mathews 20 pkt (4x3, 6 p., 5 as.), Bell 19 (3x3), Łączyński 14 (3x3, 5 as.), Petrasek 10 (1x3), Olesiński 2 oraz Bigby-Williams 10 (15 zb.), Woroniecki 3, Kowalczyk 3 (1x3), Bojanowski 0, Gallus 0

TREFL: Kolenda 16 (2x3, 7 zb.), Moten 11 (2x3), Young 8, Leończyk 7 (7 zb.), Gruszecki 7 oraz Lindbom 6, Sharma 4 (5 st.), Franke 2 (6 zb.), Łałak 0, Klawa 0, Olechnowicz 0

Sopocianie po środowej porażce z Kijów Basket w Fiba Europe Cup, pojechali do Włocławka na mecz z Anwilem. Żółto-czarni przegrali ostatnie 4 z 5 ligowych meczów i chcieli przełamać tę niekorzystną passę.

Spotkanie przyjezdni rozpoczęli dobrze, bowiem objęli prowadzenie 5:4, gdy z wyskoku trafił Michał Kolenda, a "trójkę" dołożył Darious Moten. Później jednak to gospodarze doszli do głosu i serią 9:0 odskoczyli Treflowi na 13:5. Trener Marcin Stefański poprosił o przerwę, gdyż gra gości nie kleiła się.

Po niej sopocianie wzięli do się pracy i odpowiedzieli Anwilowi imponującą serią 13:0! Pierwsze skrzypce grał Kolenda, który miał na swoim koncie już 10 punktów. Przed meczem były obawy, czy zdoła on wystąpić w Hali Mistrzów, bowiem w środę doznał kontuzji biodra. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza nie pozwolili jednak żółto-czarnym na dalsze powiększanie przewagi.

Po pierwszej kwarcie zaliczka Trefla wynosiła trzy punkty. W drugiej odsłonie urosła już do 10 "oczek", a sopocianie mieli kontrolę nad meczem. W połowie tej kwarty licznik po stronie gości zaciął się i za sprawą Kamila Łączyńskiego Anwil zmniejszył stratę do zaledwie jednego punktu. Niemoc rzutową przerwali Moten i Brandon Young. To pozwoliło Treflowi zejść na przerwę z dwupunktową przewagą.

Drugą połowę "trójką" otworzył Moten, kolejne minuty nie były już jednak tak udane dla Trefa. Błędy i straty pod koszem przeciwnika napędziły Anwil, który błyskawicznie wrócił do meczu, a za sprawą Luke'a Petraska różnica znów wynosiła tylko jeden punkt. O kolejną przerwę poprosił trener Stefański, by wstrząsnąć swymi podopiecznymi. Ta niewiele dała, bo chwilę później Anwil miał już cztery "oczka" zaliczki.

Sytuacja zmieniała się jednak, jak w kalejdoskopie i jeszcze przed ostatnią partią, celne rzuty osobiste Yannicka Franke'a dała skromne, dwupunktowe prowadzenie przyjezdnym. Warto zaznaczyć, że były to pierwsze i, jak się później okazało jedyne, punkty Holendra w tym meczu.

Sopocianie zostali jednak znokautowani w czwartej kwarcie. "Rottweilery" zmiotły Trefla z parkietu, notując run 15:0. Pierwsze punkty dla żółto-czarnych w tej odsłonie zdobył Michał Kolenda i to po upływie ponad sześciu minut. Jonah Mathews trafił trzykrotnie z rzędu zza łuku i przyjezdni zostali posłani na deski. Stratę próbował zmniejszyć Paweł Leończyk, ale na niewiele się to zdało, bowiem włocławianie wygrali tę kwartę 28:6, a całe spotkanie 81:61.

- Mamy słaby moment w tym sezonie, nie mamy szczęścia. Mecze w głupi sposób nam pouciekały. Dziś totalna tragedia, przegrywamy różnicą 20 punktów. Trzeba będzie to przeanalizować, wyciągnąć wnioski i spróbować się odbić. Nie jesteśmy drużyną, która zasługuje, by tak przegrywać mecze - powiedział na antenie Polsat Sport Extra, Michał Kolenda.

16 MKS Dąbrowa Górnicza 10 2 8 803:902 12
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-11-09

Wyniki 10 kolejki

• Anwil Włocławek - TREFL SOPOT 81:61 (18:21, 17:16, 18:18, 28:6)
  • ASSECO ARKA GDYNIA - King Szczecin 89:65 (23:7, 17:28, 19:12, 30:18)
  • PGE Spójnia Stargard - Enea Zastal BC Zielona Góra 53:96 (16:25, 11:20, 16:20, 10:31)
  • GTK Gliwice - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 70:122 (16:31, 27:36, 14:27, 13:28)
  • Twarde Pierniki Toruń - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 102:86 (26:18, 28:23, 23:29, 25:16)
  • Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 73:87 (21:22, 26:28, 19:19, 7:18)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 82:97 (20:21, 20:29, 18:20, 24:27)
  • HydroTruck Radom - Polski Cukier Pszczółka Start Lublin 65:70 (23:25, 8:20, 15:15, 19:10)