Basket 25 Bydgoszcz - GTK Gdynia 69:51. Wyrównana walka do trzeciej kwarty

mip.
11 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Koszykarki GTK Gdynia przegrały w Bydgoszczy 51:69. Na zdjęciu Magdalena Szulc, która zdobyła najwięcej punktów dla gdynianek. Koszykarki GTK Gdynia przegrały w Bydgoszczy 51:69. Na zdjęciu Magdalena Szulc, która zdobyła najwięcej punktów dla gdynianek.

GTK Gdynia przegrało na wyjeździe z Polskie Przetwory Basketem 25 Bydgoszcz 51:69 (15:21, 12:16, 15:12, 9:22) w meczu 10. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Zespół prowadzony przez Jelenę Skerović wyrównaną walkę prowadził do trzeciej kwarty. W ostatniej partii gospodynie odjechały z wynikiem i nie pozwoliły się już dogonić.

VBW Arka Gdynia - Enea AZS Politechnika Poznań 90:50. Przeczytaj relację

BASKET: Allenye 22 pkt (15 zb.), Fontaine 19 (10 zb.), Stankiewicz 12 (2x3), W. Sobiech 7 (2x3), Houser 0 (5 as., 5 st.) oraz Zmierczak 5 (1x3), Poboży 3 (6 zb.), Eivery 1, Zasada 0, R. Sobiech 0

GTK: Szulc 13, Niemojewska 10 (1x3, 7 zb., 6 as.), Ossowska 7 (1x3, 7 zb., 6 st.), Parzeńska 4, Żytkowska 0 oraz Kobylińska 6 (2x3), Wińkowska 6, Marcinkowska 5, Dudek 0

Gdynianki po przegranej u siebie z CTL Zagłębiem Sosnowiec w sobotę pojechały do Bydgoszczy na mecz z Polskie Przetwory Basketem 25 Bydgoszcz, czyli jednym z kandydatów do medali.

Pierwsza kwarta wyjazdowego spotkania w Bydgoszczy była bardzo wyrównana. Gdyńskie koszykarki nie pozwoliły bowiem gospodyniom na szybkie zbudowanie przewagi i odskoczenie z wynikiem. Szczególnie aktywne na początku były Magdalena Szulc oraz Aleksandra Parzeńska. Rezultat oscylował wokół remisu, ale ostatnie słowo należało do Angeliki Stankiewicz i bydgoszczanki po 10 minutach prowadziły różnicą sześciu punktów (21:15).

Drugą część gry celną "trójką" otworzyła Jowita Ossowska, zmniejszając stratę o połowę. Oba zespoły później popełniały sporo błędów, a wynik nie ulegał wielkim zmianom. Po celnym rzucie Ossowskiej w 16. minucie (28:24), gospodynie wykorzystały aż trzyminutowy przestój w grze GTK i zwiększyły swoją przewagę do 10 punktów. Taka też różnica utrzymała się do przerwy.

Czy koszykarki VBW Arki Gdynia i GTK Gdynia sobie pomagają?

Po niej, gdy zza łuku trafiła Stankiewicz Basket miał już 13 punktów przewagi. Wtedy jednak gdynianki zanotowały serię 6:0 i zmniejszyły stratę do 7 "oczek". Później znów na parkiecie sporo było chaosu i niedokładności. Gospodynie przez ponad trzy minuty nie potrafiły zdobyć punktów, ale podopieczne trener Skerović nie wykorzystały tej okazji, by zmniejszyć stratę.

Wprawdzie po celnym rzucie osobistym Marty Marcinkowskiej było już tylko 5 punktów różnicy, ale wtedy "trójką" odpowiedziała Aleksandra Zmierczak. Przyjezdne nie spuściły głów i podjęły walkę o odwrócenie losów spotkania.

GTK Gdynia - CTL Zagłębie Sosnowiec 71:82. Przeczytaj relację

Gdynianki słabo weszły jednak w decydujące 10 minut. W ich grze za dużo było nerwowości, a to spowodowało straty i niecelne rzuty. Wykorzystały to koszykarki Basketu, a Nathalie Fontaine do spółki z Wiktorią Sobiech, które raz po raz rozmontowywały gdyńską obronę. Bydgoszczanki miały już 14-punktowe prowadzenie.

"Trójka" Joanny Kobylińskiej i dwa celne rzuty osobiste Magdaleny Szulc mogły dawać nadzieję na walkę do końca, ale wtedy 5 punktów z rzędu zdobyła Jillian Allenye, czym wybiła GTK powrót z głowy. Na nic zdał się czas wzięty przez Jelenę Skerović, bowiem przewaga gospodyń jeszcze urosła i ostatecznie GTK przegrało 51:69.

Różnicę w sobotnim meczu zrobiła skuteczność. Koszykarki GTK trafiły zaledwie 34 proc. rzutów z gry (przy 42 proc. gospodyń) i tylko 19 proc. rzutów zza łuku (Basket 29 proc.). To było za mało, by powalczyć o zwycięstwo w Bydgoszczy. Oba zespoły nie popisały się także pod względem strat. Przyjezdne aż 20 razy traciły piłkę na rzecz gospodyń, które uczyniły to 17-krotnie.

Wyniki 10 kolejki

• VBW ARKA GDYNIA - Enea AZS Politechnika Poznań 90:50 (26:19, 13:16, 27:7, 24:8)
  • Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz - GTK GDYNIA 69:51 (21:15, 16:12, 12:15, 20:9)
  • Polonia Warszawa - Energa Toruń 81:65 (22:17, 17:20, 13:13, 29:15)
  • Zagłębie Sosnowiec - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 89:86 (15:18, 21:13, 13:30, 26:14), dogrywka 14:11
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - BC Polkowice 73:78 (15:16, 18:20, 21:20, 19:22)
  • pauza: Ślęza Wrocław
mip.

Opinie (4)

• Zabrakło Julii Bazan. Kontuzja po uderzeniu zawodniczki z Sosnowca wyklucza ją na razie gry (2)