Basket Brno - Trefl Sopot 77:93. Koszykarze o krok od play-off w ENBL

mip.
31 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (5)

Koszykarze Trefla Sopot po zwycięstwie nad Basketem Brno, są już tylko o krok od fazy play-off w ENBL. Koszykarze Trefla Sopot po zwycięstwie nad Basketem Brno, są już tylko o krok od fazy play-off w ENBL.

Trefl Sopot pokonał Basket Brno 93:77 (31:26, 18:16, 24:17, 20:18)w przedostatnim meczu rundy zasadniczej ENBL. Aż czterech zawodników żółto-czarnych na swoim koncie zapisało dwucyfrową zdobycz. Byli to: Jean Salumu, Garrett Nevels, Andrzej Pluta i Jarosław Zyskowski. Natomiast trener Tabak w całym meczu dał szansę gry aż 11 koszykarzom i wszyscy punktowali. Kolejny mecz Trefl zagra w środę, 1 lutego o godz. 19:30, kiedy to w ramach ENBL zagra z BM Slam Ostrowem Wlkp. Jeśli wygrają, zapewnią sobie awans do play-off w tych rozgrywkach.

Brno: Chatman 23 (3x3), Pulpan 10, Pursl 8, Balint 6 (2x3, 5 as.), Culpepper 3 oraz Riley 8 (1x3), Necas 7 (1x3, 7 zb.), Djuricić 7 (1x3), Dana 5 (1x3), Krivanek 0, Stranel 0

TREFL: Salumu 22 (3x3), Zyskowski 10 (1x3), Kolenda 8, Radić 7 (7 zb.), Wells 2 oraz Nevels 18 (3x3), Pluta 11 (3x3), Freimanis 7 (1x3, 6 zb.) Kulikowski 5 (1x3), Urbaniak 2, Malesa 1

Koszykarze Trefla Sopot na dwa ostatnie mecze rundy zasadniczej w ENBL udali się do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie w odstępie 27 godzin rozgrywali dwa mecze. Stawką był awans do fazy play-off. Pierwszym rywalem był lider czeskiej ekstraligi - Basket Brno. Co ciekawe, w składzie pojawił się Wesley Gordon, ale Amerykański center nie wyszedł na parkiet.

Przeczytaj wywiad z trenerem Żanem Tabakiem

Trener Żan Tabak od początku spotkania stosował szeroką i częstą rotację, mając na uwadze, że jego podopieczni są w trakcie prawdziwego maratonu (4 mecze w 6 dni). W efekcie tego już w 1. kwarcie na parkiecie pojawiło się aż 10 koszykarzy. Najskuteczniejszy był Jean Salumu, który rzucił 8 punktów, a Trefl prowadził 31:26.

Żółto-czarni zatracili jednak skuteczność w drugiej odsłonie. Po stronie zespołu z Moraw rozszalał się Kameron Chatman, po którego rzucie w 17. minucie Basket po raz pierwszy objął prowadzenie (39:38). Potem o czas poprosił Tabak, a jego podopieczni do przerwy odbili prowadzenie, a nawet je powiększyli, względem pierwszych 10 minut, choć to zespół z Brna miał lepszą skuteczność (48 do 47 proc.)

Przeczytaj relację z pierwszego meczu z maratonu Trefla Sopot

Druga połowa rozpoczęła się przy wyniku 49:42 dla Trefla. Szybko jednak zrobiło się 58:42, dzięki serii 9:0. Opór żółto-czarnym w pojedynkę starał się stawiać Chatman. Na niewiele się to zdawało, bo sopocianie sukcesywnie powiększali przewagę, a pierwsze skrzypce grali Garrett NevelsMichał Kolenda.

Przed ostatnią odsłoną Trefl prowadził 73:59 i był niezwykle bliski czwartego zwycięstwa z rzędu w ENBL. Zespół z Czech grał nieskutecznie i często tracił piłkę, co skutkowało tym, że żółto-czarni jeszcze bardziej podwyższyli prowadzenie, wygrywając 93:77, a na parkiecie pojawił się choćby Jan Malesa, który zdobył swój pierwszy punkt.

Jeśli sopocianie wygrają w środę, 1 lutego z BM Slam Ostrowem Wielkopolskim, zapewnią sobie awans do fazy play-off.