Start nie odbił się od dna TBL

Marta
2 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Robert Rothbart Robert Rothbart

Koszykarze Startu zawiedli w starciu beniaminków TBL. Gdynianie przegrali na wyjeździe z Rosą Radom 55:66 (9:18, 15:13, 19:14, 12:21). Co prawda, podopieczni Davida Dedka w ostatniej kwarcie zdołali zniwelować straty do dwóch punktów, ale stuprocentowa skuteczność rzutów wolnych w końcówce meczu dała sukces gospodarzom. Wynik oznacza, że obie drużyny "umocniły" się w dołach Tauron Basket Ligi.

ROSA: Dorsey 17, Wise 14 (7 as.), Radke 10, Zalewski 7, Donigiewicz 5, Bogavać 4, Cupković 3, Kardaś 3, Adams 3 (11 zb.), Bogdanowicz 0, Nikiel 0, Montgomery 0.

START: Rothbart 12 (8 zb.), Andrzejewski 10, Kucharek 10, Malczyk 8, Mokros 5, Kowalczyk 4, Jankowski 3, Wojdyła 3, Pietkiewicz 0, Mordzak 0.

Doświadczony Hubert Radke otworzył wynik starcia dwóch beniaminków TBL, którzy zajmują dwa ostatnie miejsca w tabeli ekstraklasy. W 2 minucie gry Jarosław Mokros zdobył pierwsze punkty dla gdynian, było 5:2 dla Rosy, ale później gospodarze zdominowali widowisko.

Kolejne 4 minuty gospodarze wygrali 10:0 i w 6 minucie gry było 15:2, a Rosa zanotowała wówczas, jak się okazało, najwyższe prowadzenie w meczu. Start poprawił nieco statystyki w końcówce pierwszej kwarty i zdołał nieco zniwelować straty.

Gdynianie w kolejnych odsłonach z mozołem odrabiali punkty. Po 20 minutach gry było 31:24 dla Rosy, w końcówce trzeciej kwarty 45:40 - po dwóch wolnych Macieja Kucharka. Ponieważ chwile wcześniej sędziowie odgwizdali gospodarzom niesportowy faul, piłkę z boku wprowadzali goście. Swoją szansę wykorzystali w 100 procentach. Kucharek ponownie wpisał się do protokołu, tym razem celnie rzucając zza łuku. Po trzech kwartach było więc jedynie 45:43 dla Rosy.

Ostatnią odsłonę lepiej zaczęli gospodarze, ale ponowne punkty Kucharka, tym razem po wsadzie, dały wynik 48:45 dla gospodarzy. Gdynianie jeszcze raz zniwelowali straty do 2 "oczek" po "trójce" Tomasza Andrzejewskiego (50:48). Start nie mógł jednak przeprowadzić decydującej akcji, która przyniosłaby remis.

Jeszcze w 35 minucie podopieczni Davida Dedeka tracili do rywali tylko 3 punkty, ale wówczas lepszym finiszem popisali się radomianie. Po punktach Kima Adamsa na 72 sekund przed końcem meczu było 60:53 dla Rosy, Jarosław Mokros odpowiedział punktami na 60:55, do końca meczu pozostało 61 sekund, jednak licznik zdobyczy punktowych Startu w tym momencie się zatrzymał.

Goście zaczęli faulować, ale w decydujących sekundach koszykarze Rosy nie pomylili się ani razu, czym przypieczętowali zwycięstwo 66:55.

2 lutego 2013, godz. 18:00