Sopocianie coraz bliżej półfinałów

Krzysztof Klinkosz
28 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Koszykarze Trefla po raz drugi pokonali PGE Turów Zgorzelec i już tylko jednego zwycięstwa brakuje im, aby wyeliminować wicemistrzów Polski z gry o medale. Sopocianie, choć musieli sobie radzić bez kontuzjowanego Sauliusa Kuzminskasa, zwyciężyli na własnym parkiecie 89:82 (20:26, 31:19, 12:17, 26:20). Trzecie spotkanie odbędzie się w sobotę o godzinie 19.00

TREFL: Hawkins 14, Kinnard 14, Kitzinger 12, Ratajczak 4, Stefański 1 - Kadziulis 20, Hlebowicki 11, Kowalczuk 8, Malesa 4, Tsintsadze 1.

TURÓW: Wright 29, Gray 12, Wallace 11, Chyliński 5, Roszyk 3 - Wysocki 15, Wójcik 5, Glavas 2, Johnson 0, Bochno 0, Loyd 0.

Sopocianom nie udało się zagrać tak dobrej inauguracji meczu jak w spotkaniu wtorkowym, ale też musiało minąć nieco czasu zanim gospodarze znaleźli się w nowym ustawieniu. Z powodu kontuzji kolana nie mógł zagrać najlepiej punktujący i zbierający gracz drużyny. Kuzminskas przegrał z bólem na rozgrzewce.

W dużej mierze dlatego to zespół Andreja Urlepa objął prowadzenie i długo utrzymywał niewielką przewagę. W pierwszej kwarcie skuteczni byli Justin Gray i Brandon Wallace, którzy dołączyli do Michaela Wrighta.

Gospodarze dopiero w drugiej kwarcie zaczęli coraz częściej grać tak jak w meczu numer jeden, czyli z dużym zaangażowaniem w defensywie. To przyniosło efekt w postaci wyrównania (38:38) w 17. minucie, a że przy tej akcji Lewrance Kinnard był jeszcze faulowany, więc po jego dodatkowym rzucie sopocianie wyszli na minimalne prowadzenie. Później za 3 punkty trafił Gintaras Kadziulis i było 42:40 dla Trefla.

Sopocianie grali jednak nierówno. Momenty, w których prezentowali przemyślane i dokładne akcje, przeplatali z nieudanymi zagraniami i przestojami w grze. Na szczęście dla gospodarzy tych drugich było mniej, a i Turów tej słabości nie wykorzystał.

Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem gospodarzy 51:45. Najwięcej punktów w Treflu mieli wówczas Cliff Hawkins 12 i Kadziulis 10, a w zespole ze Zgorzelca najskuteczniejszy był Gray 12 punktów oraz Wright i Wallace po 11 punktów. Sopocianie nieznacznie przegrywali na tablicach, byli jednak skuteczniejsi w rzutach z dystansu, stąd ich prowadzenie.

Choć początek trzeciej kwarty był dla gospodarzy obiecujący (m.in. punkty Michała Hlebowickiego na 53:45), to jednak z upływem czasu rywale niwelowali tę różnicę. W połowie tej części gry było 54:50, później po rzutach wolnych Iwo Kitzingera 57:50, ale skuteczniejsi goście doprowadzili w ostatnich sekundach kwarty do stanu 63:62 dla gospodarzy.

Ostatnią odsłonę znów lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy uszczelnili obronę zmuszając Turów do błędów 24 sekund. Punkty Hlebowickiego i Kinnarda dały prowadzenie sopocianom 72:65. Po okresie dobrej, skutecznej gry znów przyszedł jednak przestój. Był on niebezpiecznie długi i w 37. minucie goście wyrównali na 72:72.

Chwilę później Kitzinger trafił dwa z trzech wolnych (74:72), ale skuteczny w rzutach za 1 punkt był też Konrad Wysocki (74:74). W kolejnej akcji spudłował Hawkins i drugie ćwierćfinałowe zwycięstwo zaczęło się sopocianom wymykać z rąk.

W środę bardzo dobre zawody rozegrał jednak Kadziulis. Po jego akcji 2+1 Trefl odzyskał prowadzenie (79:74), za chwilę za trzy punkty trafił Hawkins (82:74). Goście zdołali odpowiedzieć tylko jednym trafieniem zza linii 6,25 Wysockiego (82:77 na 31 sekund przed końcem meczu. Zaczęli też faulować sopocian, licząc na ich pomyłki z linii rzutów wolnych.

Kitzinger wprawdzie faktycznie trafił tylko jeden rzut na dwa, to jednak za chwilę dołożył punkty z akcji, a na kilkanaście sekund przed końcem do dorobku gospodarzy dopisał dwa punkty z wolnych. W ostatnich sekundach Kadziulis zaprezentował widowiskowy wsad i choć niemal równo z syreną Wysocki trafił za trzy punkty, to i tak Trefl wygrał 89:82.