Trefl Sopot - Asseco Arka Gdynia Gdynia 58:72. Przesądziła ostatnia kwarta

Zobacz radość koszykarzy Asseco Arki Gdynia po zwycięskich derbach.

Asseco Arka Gdynia pokonała Trefl Sopot 72:58 (20:20, 14:18, 17:12, 21:8) w 38. koszykarskich derbach Trójmiasta. O zwycięstwie zadecydowała ostatnia kwarta. Jeszcze przed przed jej początkiem różnica wynosiła 1 punkt, ale żółto-niebiescy zdołali odskoczyć rywalom. Fenomenalne zawody rozegrał Jacobi Boykins, zdobywca double-double z 29 punktami. Żółto-czarni w całym meczu oddali aż 32 rzuty za "3", ale tylko 8 było celnych. Na trybunach Ergo Areny zasiadło 2487 kibiców. Tym samym po 14. kolejce Energa Basket Ligi oba trójmiejskie zespoły zrównały się bilansem i mają po 6 wygranych i 8 porażek.

Kolenda 9 (2x3), Gruszecki 9 (2x3, 7 zb.), Leończyk 9 (7 zb.), Davis 7 (1x3), Dorsey 2 (6 as.) oraz Franke 8 (1x3), Moten 8 (2x3), Sharma 6, Łałak 0, Klawa 0, Jaszczerski 0

ASSECO ARKA Gdynia

Boykins 29 (3x3, 10 zb.), Wołoszyn 10 (2x3), Musić 10, Hrycaniuk 4, Wilczek 4 oraz Dylewicz 7 (1x3), Bogucki 4, Perzanowski 2, Durham 2, Walkowiak 0

Asseco Arka Gdynia

Jacobi Boykins rzucił 29 punktów dla Asseco Arki Gdynia.
Jacobi Boykins rzucił 29 punktów dla Asseco Arki Gdynia. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Asseco Arka Gdynia mogła liczyć na doping swoich kibiców.

Novak Musić trafił z połowy, ale...

Od 2009 roku koszykarze Trefla Sopot i Asseco Arki Gdynia mierzyli się 37 razy. 23 mecze były rozstrzygane były na korzyść żółto-niebieskich.
A jak będzie dziś? Porównaliśmy siły obu zespołów, ale trudno wyłonić jednoznacznego faworyta, a to zwiastuje jeszcze większe emocje.

Trefl Sopot - Asseco Arka Gdynia. Wszystko, co musisz wiedzieć przed derbami. Przeczytaj zapowiedź

Oba zespoły rozegrały po 13 meczów w tym sezonie Energa Basket Ligi. Co ciekawe, dzieli je tylko 1 punkt. Trefl Sopot ma 6, a Asseco Arka - 5 zwycięstw.
Więcej czasu do przygotowania się do tego meczu mieli koszykarze Asseco Arki, którzy ostatni pojedynek rozegrali 2 grudnia.

Asseco Arka Gdynia - Zastal Zielona Góra 73:83. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Natomiast Trefl Sopot w środę, 8 grudnia rywalizował w FIBA Europe Cup.

Trefl Sopot - Sporting Lizbona 72:83. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

W Ergo Arenie na kibiców czekają dziś nie tylko koszykarskie emocje, ale także inne atrakcje, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

[ICO]
Trybuny się zapełniają. O oficjalnej frekwencji poinformujemy w trakcie meczu.

Pierwsza "5" Trefla: 1 Dorsey (TREFL Sopot), 23 Kolenda (TREFL Sopot), 33 Gruszecki (TREFL Sopot), 7 Davis (TREFL Sopot), 29 Leończyk
Pierwsza "5" Asseco Arki: 10 Musić (ASSECO ARKA Gdynia), 89 Boykins (ASSECO ARKA Gdynia), 9 Wilczek (ASSECO ARKA Gdynia), 11 Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia), 34 Hrycaniuk
1'
Zaczyna Trefl
[ICO]
1'
[3:0] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kolenda (TREFL Sopot).
[ICO]
1'
[3:2] Odpowiada Boykins
[ICO]
1'
[5:2] Leończyk dobija rzut kolegi
[ICO]
2'
[5:4] Boykins z narożnika
2'
Kolenda (TREFL Sopot) i Davis (TREFL Sopot) nie trafiają z dystansu
[ICO]
3'
Głośny doping kibiców Trefla Sopot i Asseco Arki Gdynia od początku meczu
[ICO]
3'
[5:6] Boykins z półdystansu
[ICO]
3'
[8:6] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kolenda (TREFL Sopot).
[ICO]
4'
[8:9] Boykins z dystansu
[ICO]
4'
[11:9] Szybka odpowiedź Gruszeckiego
[ICO]
4'
[11:11] Musić (ASSECO ARKA Gdynia) faulowany, ale tarfia
[ICO]
4'
[11:12] Rzut wolny trafia Musić (ASSECO ARKA Gdynia).
[ICO]
5'
[11:14] 2 punkty zdobywa Musić (ASSECO ARKA Gdynia).
5'
Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia) fauluje Davisa (TREFL Sopot)
[ICO]
5'
[13:14] Davis (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
6'
[13:16] Kolejne punkty Boykinsa
[ICO]
6'
[15:16] Kolenda z faulem. Wcześniej przechwyt zaliczył Leończyk
6'
Kolenda (TREFL Sopot) nie trafia rzutu wolnego
7'
Niecelne rzutu z obu stron
[ICO]
8'
[15:18] Bogucki po zbiórce
[ICO]
9'
[17:18] Sharma z faulem. Szybka akcja w kontrze
[ICO]
9'
[18:18] Rzut wolny trafia Sharma (TREFL Sopot).
10'
Sharma (TREFL Sopot) faulowany. Asseco ma 5 przewinień w tej kwarcie
[ICO]
10'
[19:18] Tylko jeden rzut wolny trafia Sharma (TREFL Sopot).
[ICO]
10'
[19:20] Bogucki spod kosza
[ICO]
10'
[20:20] Tylko jeden rzut wolny trafia Kolenda (TREFL Sopot).
10'
KONIEC PIERWSZEJ KWARTY. TREFL SOPOT - ASSECO ARKA GDYNIA 20:20.
10'
Sektor kibiców Asseco Arki Gdynia dopinguje żółto-niebieskich od początku meczu.
11'
POCZĄTEK DRUGIEJ KWARTY.
[ICO]
11'
[20:23] Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje wszystkie trzy rzuty wolne.
[ICO]
11'
[22:22] Moten po zwodzie na Dylewiczu
[ICO]
11'
[24:23] 2 punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
[ICO]
12'
Przerwa na żądanie (ASSECO ARKA Gdynia).
[ICO]
12'
[27:23] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Moten (TREFL Sopot).
[ICO]
12'
Na nasz raport Trojmiasto.pl spływają także filmy z trybun
[ICO]
13'
[30:23] Moten ponownie z dystansu
[ICO]
13'
[30:25] Hrycaniuk spod kosza
[ICO]
13'
[30:27] Musić pomniejsza stratę
[ICO]
13'
[32:27] Sharma efektownie z góry!
14'
Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) faulowany przy próbie rzutu za 3
[ICO]
14'
[32:30] Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje wszystkie trzy rzuty wolne.
[ICO]
14'
18-letni Łałak (TREFL Sopot) na boisku. Kibice witają wychowanka brawami
15'
Nie trafia Moten (TREFL Sopot), pudłuje też Durham (ASSECO ARKA Gdynia)
16'
Niesportowe przewinienie Hrycaniuka
[ICO]
16'
[34:30] Franke (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
16'
Piłkę traci Łałak (TREFL Sopot), ale w kolejnej akcji nie trafia Durham (ASSECO ARKA Gdynia)
[ICO]
16'
Przerwa na żądanie (TREFL Sopot).
[ICO]
17'
[34:32] Boykins wsadem kończy akcję
18'
Nie trafiają: Leończyk i Wilczek (ASSECO ARKA Gdynia)
18'
Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia) fauluje Kolendę (TREFL Sopot). Koszykarz Trefla niefortunnie uderzony w twarz przy próbie przechwytu
18'
Kolenda (TREFL Sopot) nie trafia żadnego rzutu wolnego
[ICO]
19'
Bogucki (ASSECO ARKA Gdynia) opuszcza boisko z urazem stawu skokowego
[ICO]
19'
[36:32] Davis (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
19'
[ICO]
19'
Znamy oficjalną frekwencję. Na trybunach jest dziś 2487 kibiców.
20'
Nie trafia Dylewicz (ASSECO ARKA Gdynia). Walkowiak (ASSECO ARKA Gdynia) fauluje Leończyka
[ICO]
20'
[37:32] Tylko jeden rzut wolny trafia Leończyk (TREFL Sopot).
[ICO]
20'
[37:34] Hrycaniuk z półdystansu
20'
Franke (TREFL Sopot) faulowany przy próbie rzutu za 3
[ICO]
20'
[38:34] Tylko jeden rzut wolny trafia Farnke (TREFL Sopot).
20'
Musić (ASSECO ARKA Gdynia) trafił niemal z połowy, ale było już po syrenie
[ICO]
20'
Sędziowie jeszcze oglądają analizę wideo, czy aby na pewno było po syrenie
20'
Decyzja sędziów: punkty nieuznane
20'
KONIEC DRUGIEJ KWARTY. TREFL SOPOT - ASSECO ARKA GDYNIA 38:34.
[ICO]
Nie możemy narzekać na brak emocji w 38. koszykarskich derbach Trójmiasta. Od samego początku mecz był wyrównany, prowadzenie się zmieniało. W drugiej kwarcie inicjatywa została przejęta przez Trefl Sopot, ale po przerwie jeszcze wszystko może się zmienić. Jacobi Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) zdobył już 19 punktów dla Asseco Arki.
[ICO]
Statystyki po I połowie:
rzuty z gry: Trefl 11/29 (37 proc.) - Asseco 13/25 (52 proc.)
rzuty za 3: 5/14 (35 proc.) - 1/2 (50 proc.)
zbiórki: 16 - 18
przechwyty: 7 - 2
straty: 4 - 9
[ICO]
W przerwie meczu najlepiej bawią się... dzieci.
21'
ZACZYNAMY TRZECIĄ KWARTĘ.
21'
Obie drużyny zaczynają od niecelnych rzutów
[ICO]
21'
[38:36] 2 punkty zdobywa Music (ASSECO ARKA Gdynia).
22'
Wilczek (ASSECO ARKA Gdynia) faulowany przy próbie rzutu
[ICO]
22'
[38:38] Wilczek (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
23'
[41:38] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Davis (TREFL Sopot).
[ICO]
23'
[41:40] Wilczek w odpowiedzi
[ICO]
23'
[44:40] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
[ICO]
23'
[44:43] Z dystansu trafia także Boykins
[ICO]
24'
Głośny doping dla koszykarzy obu drużyn
24'
Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) faulowany przy próbie rzutu
24'
Boykins (ASSECO ARKA Gdynia) nie wykorzystuje rzutów wolnych
[ICO]
25'
[44:45] Boykins w kontrze
25'
Seria niecelnych rzutów
[ICO]
28'
Od ponad 3 minut żaden z koszykarzy nie potrafi oddać celnego rzutu
[ICO]
28'
[ICO]
28'
[44:47] Durham przerywa niemoc
[ICO]
28'
[47:47] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Franke (TREFL Sopot).
[ICO]
29'
[47:49] Perzanowski zdobywa pierwsze punkty
[ICO]
29'
[48:49] Rzut wolny trafia Gruszecki (TREFL Sopot).
[ICO]
30'
[48:51] Dylewicz (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
30'
[50:51] Celnie Franke
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. TREFL SOPOT - ASSECO ARKA GDYNIA 50:51.
31'
ZACZYNAMY CZWARTĄ KWARTĘ
32'
Obraz gry niewiele się zmienił. Minęły prawie 2 minuty, a nadal bez celnych rzutów
[ICO]
33'
[50:52] Tylko jeden rzut wolny trafia Musić (ASSECO ARKA Gdynia).
33'
Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia) faulowany przy próbie rzutu. Wcześniej spudłował Gruszecki (TREFL Sopot)
[ICO]
33'
[50:54] Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
34'
[50:57] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Dylewicz (ASSECO ARKA Gdynia).
[ICO]
34'
[ICO]
34'
Wzmaga się doping kibiców Asseco Arki
34'
Dorsey (TREFL Sopot) nie trafia z dystansu
[ICO]
35'
[50:59] Dylewicz z odchylenia
35'
Farnke pudłuje zza łuku
36'
Dorsey (TREFL Sopot) również się myli. Trefl za wszelką cenę chce przełamać się rzutem z dystansu
36'
Myli sie Durham (ASSECO ARKA Gdynia)
36'
Nie trafia Kolenda (TREFL Sopot)
[ICO]
36'
[50:62] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Boykins (ASSECO ARKA Gdynia).
[ICO]
36'
[ICO]
36'
11:0 dla Asseco w czwartej kwarcie
37'
Trefl traci piłkę
37'
Dylewicz (ASSECO ARKA Gdynia) rzuca, ale piłka nie odbiła się nawet od obręczy
[ICO]
37'
[52:62] Leończyk dobija rzut Sharmy
[ICO]
38'
Franke (TREFL Sopot) nie trafia z dystansu. 0/9 za "3" Trefla w czwartej kwarcie
[ICO]
38'
[54:62] Drosey wjazdem pod kosz
[ICO]
38'
[54:64] Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
39'
[56:64] Leończyk w odpowiedzi
[ICO]
39'
[56:67] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Wołoszyn (ASSECO ARKA Gdynia).
[ICO]
40'
Ostatnia minuta meczu
[ICO]
40'
[58:67] Leończyk spod kosza
40'
16 sekund do końca. Kibice opuszczają trybuny
[ICO]
40'
40'
KONEIC MECZU. TREFL SOPOT - ASSECO ARKA GDYNIA 58:72.
[ICO]
Obie drużyny grały wyrównanie do przerwy, dzięki czemu kibice nie mogli narzekać na emocje. Natomiast obraz gry zmienił się po zmianie stron. Trzecia kwarta stała pod znakiem nieskuteczności. W czwartej poradziła sobie z nią Asseco Arka Gdynia. Koszykarze odskoczyli gospodarzom i nie dali sobie wyrwać zwycięstwa.
[ICO]
Statystyki:
rzuty z gry: Trefl 19/61 (31 proc.) - Asseco Arka 24/51 (47 proc.)
rzuty za 3: 8/32 (25 proc.) - 6/16 (37 proc.)

16 GTK Gliwice 14 3 11 1089:1264 17

Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

Tabela wprowadzona: 2021-12-16

Wyniki 14 kolejki:

• TREFL SOPOT - ASSECO ARKA GDYNIA 58:72 (20:20, 18:14, 12:17, 8:21)
  • Arged BM Stal Ostrów Wlkp. - Enea Zastal BC Zielona Góra 105:98 (34:23, 22:30, 29:18, 20:27)
  • Twarde Pierniki Toruń - King Szczecin 76:69 (20:14, 18:15, 16:22, 22:18)
  • Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 73:80 (15:24, 20:23, 15:12, 23:21)
  • PGE Spójnia Stargard - Anwil Włocławek 95:87 (23:24, 16:19, 23:20, 33:24)
  • Legia Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza 81:78 (22:22, 29:16, 16:26, 14:14)
  • HydroTruck Radom - Śląsk Wrocław 64:67 (12:15, 23:21, 13:12, 16:19)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - GTK Gliwice 84:74 (24:13, 15:21, 26:22, 19:18)