Kijów Basket - Trefl Sopot 69:68. O włos od zwycięstwa w FIBA Europe Cup

dak.
13 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Yannick Franke mógł zostać bohaterem Trefla Sopot w pierwszym meczu FIBA Europe Cup, ale piłka po jego decydującym rzucie nie wpadła do kosza. Yannick Franke mógł zostać bohaterem Trefla Sopot w pierwszym meczu FIBA Europe Cup, ale piłka po jego decydującym rzucie nie wpadła do kosza.

Trefl Sopot przegrał z zespołem Kijów Basket 68:69 (19:22, 16:18, 12:12, 21:17) w inauguracyjnym meczu fazy grupowej FIBA Europy Cup. Żółto-czarnym do zwycięstwa zabrakło niewiele. To oni rozgrywali akcję, gdy na zegarze były 3 sekundy do końca. Wtedy jednak z bliskiej odległości nie trafił Yannick Franke. Jednak trzeba przyznać, że obie drużyny wcześniej miały okazję na rozstrzygnięcie tego spotkania.

Kijów Basket - Trefl Sopot. Zobacz pełną transmisję meczu

Basket: Caffey 10 (2x3), Garret 10, Skapintcew 8, Kowalow 6 (12 zb.), Wojnalović 3 (1x3) oraz Ainkienko 16, Thompson 7 (1x3), Woodson 6 (2x3), Washington 2, Tyrtysznyk 2

TREFL: Franke 13 (2x3), Sharma 12, Moten 4, Kolenda 6, Szlachetka 2 oraz Gruszecki 10 (1x3), Young 10 (1x3, 7 as.), Leończyk 6 (11 zb.), Lindbom 5 (1x3)

Trefl Sopot rozpoczął batalię w FIBA Europe Cup. Pierwszy mecz fazy grupowej rozegrał na Ukrainie z drużyną Kijów Basket. Żółto-czarnych mógł wspomóc w końcu Brandon Young, który w ostatnich dwóch spotkaniach odpoczywał ze względu na uraz mięśnia przywodziciela. Dla Amerykanina to spotkanie mogło mieć szczególne znacznie, gdyż to właśnie w tej ukraińskiej drużynie spędził poprzedni rok.

Marcin Stefański: Nie jedziemy na ścięcie głów. Przeczytaj zapowiedź meczu

Oba zespoły zaczęły spotkanie dość spokojnie i uważnie. Początek nie był obwity w pokaz gry ofensywnej, o czym może świadczyć wynik 7:9 po 5 minutach gry. Jednak wtedy Yannick Franke wykorzystał 3 rzuty osobiste, dzięki czemu żółto-czarni odskoczyli na 5 punktów. Przewagę roztrwonili w ciągu ostatnich 2 minut premierowej kwarty. To rywale kończyli ją przy prowadzeniu 22:19.

W drugą lepiej weszli gospodarze, ale sopocianie szybko zdołali wyrównać, gdy zza łuku trafił Karol Gruszecki. Wyrównana walka toczyła się już do samej przerwy. Mimo, że to koszykarze z Kijowa mieli korzystniejszy wynik, to podopieczni Marcina Stefańskiego starali się dotrzymywać kroku. Ostatecznie do szatni schodzili z 5-puntową stratą.

Trefl Sopot - Enea Zastal BC Zielona Góra 93:89. Przeczytaj relację, zobacz foto i wideo oraz wystaw oceny koszykarzom i trenerowi za poprzedni mecz

Po przerwie tempo meczu spadło jeszcze bardziej. Z obu stron padało wiele błędów i niecelnych rzutów. I choć zarówno Ukraińcy jak i Polacy mieli okazję na odskoczenie rywalowi, to tego nie uczynili.

Znacznie więcej emocji było w ostatniej partii. Oba zespoły o rozstrzygnięcie walczyły do samego końca. Trefl deptał po piętach koszykarzom z Kijowa i doprowadził do remisu 65:65, gdy rzut Yannicka Franke wsadem poprawił Josh Sharma. I choć oba zespoły miały okazję do wysunięcia się na prowadzenie, to lepiej skorzystali z tego gospodarze.

Na 19 sekund przed końcem ich przewaga wynosiła 4 "oczka", więc o czas poprosił trener Stefański. Po powrocie na parkiet celną "trójkę" zapisał Young. Następnie przyjezdni zmuszeni byli do faulowania, by myśleć o zwycięstwie. Po dwóch takich próbach sędzia zdecydował się przyznać piłkę żółto-czarnym.

Asseco Arka Gdynia pożegnało koszykarza. Lamonte Turner nie sprawdził się

Zegar wskazywał 3 sekundy do końca, więc sztab szkoleniowy z Sopotu rozpisał akcję, która miała przynieść zwycięstwo. Tym, który miał przesądzić o zwycięstwie miał być Franke, ale mimo, że zwiódł rywala, to spudłował z bliskiej odległości. Tym samym przekreślił szanse sopocian na zwycięstwo.

Skuteczność Trefla w całym meczu wyniosła 44 proc. z gry (27/62) i 28 proc. z dystansu (5/18). Rywale zanotowali odpowiednio: 42 proc. (28/66) i 32 proc. (6/19). Sopocianie byli minimalnie lepsi pod koszem (37 do 36 w zbiórkach) i mieli mniej strat (6 do 9).

13 października 2021, godz. 18:00
Kijów Basket

29% 47 typowań Kijów Basket
71% 113 typowań TREFL Sopot

FIBA Europe Cup. Grupa B:
Kijów Basket - TREFL SOPOT 68:69 (19:22, 16:18, 12:12, 21:17)
Rilski Sportist - Hapoel Eilat 86:94 (18:21, 28:23, 18:22, 22:28)

• Moja opinia: (4)

Ciężko było przegrać ten mecz, ale TREFL to zrobił.

• 13 17

• Zuchy z Sopotu

• 3 5

• (2)

Ogladales? Przeciez oni lacznie prowawdzili moze przez cztery minuty. Szacun za walke do konca

• 16 1

• (1)

Widziałem około 25 niepotrzebnych strat piłki.

• 4 9

• Super, zwłaszcza ze lącznie bylo ich 14

• 4 0

• echhhhhhhhhhhhhh

No szkoda.
    Gospodarze prosili się o przegraną.
    Goście nie wykorzystali swoich szans. Nawet tej w ostatniej sekundzie spod kosza.