Sunreef Yachts Politechnika Gdańska rozgromiła PGE MKK Siedlce i jest pewna utrzymania

Politechnika Gdańska

Martyna Pyka trafiła w sobotę m.in. czterokrotnie za trzy punkty.
Martyna Pyka trafiła w sobotę m.in. czterokrotnie za trzy punkty. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarki Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej rozbiły osłabiony PGE MKK Siedlce 95:59 (31:15, 20:11, 23:11, 21:22) i zapewniły sobie utrzymanie w Energa Basket Lidze Kobiet. Do tego wskoczyły na 10. miejsce w tabeli, które powinny utrzymać do zakończenia zmagań.

SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA: Conwright 19 (2x3, 7 as.), Clarke 17 (1x3, 8 zb.), Pyka 15 (4x3, 6 zb.), Koc 15 (1x3, 5 zb.), Bujniak 5 (1x3, 7 as.) oraz Naczk 10 (2x3), Śmietańska 9 (3x3), Duszkiewicz 3 (1x3), Szymańska 2, Haryńska 0 (9 as.), Strzelczyk 0, Ostrowska 0

PGE MKK: Omerbasić 23 (11 zb.), Mołłowa 16 (1x3, 9 zb.), Ikstena 11 (1x3, 5 as.), Urbaniak 5 (1x3), Bacik 4 oraz Mołłov 0, Zieniewska 0

Koszykarki Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej miały los utrzymania w Energa Basket Lidze Kobiet we własnych rękach. Wystarczyło pokonać w sobotę PGE MKK Siedlce i bez oglądania się na innych przyklepać miejsce w rozgrywkach na sezon 2019/2020.

Sytuacja wydawała się prosta, ponieważ do składu drużyny Rafała Knapa wróciła kontuzjowana ostatnio Tiffany Clarke. Natomiast rywalki stawiły się w Gdańsku w... siódemkę.

Właśnie Amerykanka zdobyła pierwsze punkty w meczu, a Politechnika szybko zaczęła budować przewagę. Kiedy podkoszowa trafiała po raz drugi, w 3. minucie było 12:4 dla gdańszczanek. Na dwucyfrową różnicę czekaliśmy jeszcze 5 min. Zapewniła ją skutecznym wejściem pod kosz Maegan Conwright (23:12). Do tego kwartę zespół Knapa zamknął serią 8:0 więc prowadził po niej 31:15.

W drugiej części meczu może nie było aż tak efektownie, ale Politechnika dalej kontrolowała przebieg gry. Na boisku, na cztery i pół minuty pojawiała się jedna rezerwowa przyjezdnych Magdalena Mołłova. A resztę minut grały koszykarki pierwszej piątki. Najwyższą przewagę w połowie gdańszczanki uzyskały na początku 20. min. Po trójce Conwright prowadziły różnicą 27 pkt (51:24). Kwartę zamknęła trafieniem Oksana Mołłowa ustalając wynik na 51:26.

Taka różnica dawała nadzieję nie tylko na łatwe zwycięstwo, ale również niwelowała stratę z pierwszego meczu, który gdańszczanki przegrały w Siedlcach 78:102. Wyższa wygrana, przy równej liczbie punktów w tabeli dawała Politechnice wyższe miejsce.

A przecież w dwumeczu, już do przerwy było jednym dla gdańszczanek. Po zmianie stron nie zwolniły one tempa i dalej odskakiwały MKK. Choć to rywalki zaczęły ją od serii 5:0, to za chwilę wszystko wróciło do normy. Mało tego, od 24. min do końca kwarty przyjezdne zdobyły tylko 2 pkt a Politechnika aż 15.

Czwarta część meczu zaczęła się więc przy prowadzeniu gospodyń 74:37. W niej, w 32. min przekroczyły one granicę 40 pkt różnicy, po trójce Moniki Naczk (79:37). Politechnice pozostawało jedynie dążyć do pierwszej "setki" w sezonie. W 38. min trójka Katarzyny Śmietańskiej przyniosła wynik 95:51. Od tego momentu gdańszczanki oddały tylko trzy rzuty - wszystkie niecelne.

Wyniki 24 kolejki:

• SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - PGE MKK Siedlce 95:59 (31:15, 20:11, 23:11, 21:22)
  • Widzew Łódź - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 81:79 (31:23, 20:18, 13:21, 17:17)
  • Energa Toruń - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 87:65 (13:21, 27:19, 23:19, 24:6)
  • Wisła CanPack Kraków - CCC Polkowice 70:77 (18:19, 23:26, 20:19, 9:13)
  • Enea AZS Poznań - Ostrovia 69:68 (17:22, 14:14, 9:8, 19:15, d. 10:9)
  • Artego Bydgoszcz - Ślęza Wrocław 69:70 (18:21, 15:16, 20:18, 16:15)
  • Pauza: ARKA GDYNIA
  • Zaległy mecz 21. kolejki:
  • PGE MKK - CCC 57:102 (8:20, 10:24, 19:26, 20:32)

Opinie (9)

05.10 (sob) POLITECHNIKA Gdańska Enea AZS Poznań
30.03 (sob) godz.19:10 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska 51:89 InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski
27.03 (śr) godz.19:00 Ostrovia 63:67 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska
23.03 (sob) godz.17:00 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska 95:59 PGE MKK Siedlce
16.03 (sob) godz.17:00 ARKA Gdynia 98:60 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska
09.03 (sob) godz.18:00 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska 57:86 Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin
27.02 (śr) godz.19:10 Widzew Łódź 72:78 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska
23.02 (sob) godz.15:10 Enea AZS Poznań 82:89 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska
16.02 (sob) godz.18:00 Energa Toruń 109:69 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska
10.02 (nd) godz.17:00 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska 68:89 CCC Polkowice